Jaký hardware zvolit pro online výuku?

Jak vybavit školu na online výuku? Jak zajistit kvalitní zvuk i obraz? Jak vybrat techniku, aby neležela v kabinetech nebo ve skladech, ale byla opravdu platná? Doporučíme vám zařízení osvědčená v praxi, se kterými mají naši kolegové dlouholeté zkušenosti. Věříme, že vám pomůžeme ušetřit čas při hledání správného hardwaru a že se vyhnete slepým uličkám. Praktické ukázky, ceny zařízení a další tipy najdete v našich webinářích, videích a dalších odkazech na konci tohoto článku.

Sluchátka a mikrofony 

Online výuka či konzultace bez kvalitního zvuku jako by nebyla. Existuje mnoho možností a různé situace si mohou žádat různá řešení. Využijete spíše herní sluchátka a náhlavní soustavy, klopové mikrofony, nebo stolní mikrofony?

Náhlavní sluchátka, tedy klasická velká sluchátka, pravděpodobně ve vaší škole máte. Často jsou součástí počítačových sestav, některé školy je kupují do jazykových učeben. Pokud vám náhlavní souprava vyhovuje, tak ji používejte. I ty levnější mají mikrofony a sluchátka dostatečně kvalitní pro potřeby online výuky. Navíc máte mikrofon neustále ve stejné vzdálenosti od úst a jste díky tomu pořád stejně slyšet, i když třeba otočíte hlavu. Pokud vám ovšem náhlavní sluchátka nejsou příjemná nebo se v nich necítíte pohodlně, neznepříjemňujte si svou práci. Možností je více.

Vyzkoušet můžete například „drátové handsfree”, které jste nejspíš dostali k telefonu a možná ho nepoužíváte. Velmi dobře uslyšíte zvuk ze sluchátek, zároveň můžete vnímat i okolní zvuky. Zvuk ze sluchátek i mikrofon jsou většinou kvalitní. Pokud drátové handsfree nemáte, zkuste zapátrat v krabičkách od mobilů ostatních členů rodiny nebo si nějaké kupte, je levné.

Když točíte výukové video na počítači nebo máte online konzultaci, můžete využívat také klopový mikrofon, který snímá kvalitně váš hlas a nezabírá tolik okolní zvuky jako třeba klávesnici a klikání myši. Mikrofon je stále ve stejné vzdálenosti a nepůsobí rušivě. Díky klopovému mikrofonu můžete také často alespoň částečně vyřešit problémy s ozvěnou.

Když natáčíte výukové video u tabule nebo předvádíte nějaký pokus a stojíte dál od kamery, zajistí vám klopový mikrofon kvalitní zvuk. Kamera zabírá tabuli a učitele, který je zkrátka moc daleko a navíc se různě otáčí. V takovém případě budete určitě potřebovat klopový nebo náhlavní mikrofon připojený do bezdrátové stanice. Zvuk se pak přenáší bezdrátově do přijímače, který je připojený třeba k počítači, mobilu nebo kameře. Máte svobodu, je to pohodlné a netrápíte se tím, že byste zakopli o kabel. Pokud chcete kvalitní techniku pro bezdrátové připojení, nebude patřit k nejlevnějším.

Stolní mikrofony využijete v mnoha situacích, například pokud chcete nahrávat více lidí. Lepší jsou stolní mikrofony, které se zapojují do USB. Vyhnete se tak problémům s rušením a snížením kvality, jako jsou například konverze signálu, přechodové odpory, nekvalitní zvuková karta a jiné laskominy. Kvalita zvuku z USB bude dobrá, i když máte v počítači nekvalitní zvukovou kartu.

Někdy se stane, že do školy přijede zajímavá osobnost nebo odborník, jejichž vystoupení nebo školení chcete nahrát. S obrazem není takový problém, horší je většinou zvuk. V ideálním případě má přednášející klopový mikrofon s bezdrátovým vysílačem, který přenáší zvuk do přijímače připojeného ke kameře. Někdy to ale nejde třeba proto, že bezdrátový mikrofon nemáte nebo jich máte málo, typicky když přijede víc lidí nebo je diskuse třeba před tabulí a kamera snímá vystoupení z pozice žáka v lavici. Některé kamery si s tím poměrně dobře poradí a nahrají zvuk v docela použitelné kvalitě i na vestavěný mikrofon. Spíš to ale dopadne tak, že vše slyšíte „z dálky” a jako bonus se může přidat ozvěna. To vše můžete vyřešit připojením směrového mikrofonu ke kameře. Směrový mikrofon se hodí pro natáčení konferencí nebo přednášek odborníků, pro natáčení videí z výuky, využijete ho dokonce při natáčení rozhovorů venku. Hodí se i pro natáčení divadelních představení.

Kamery

Při online výuce se nesnažíme natáčet film ani reklamu. Potřebujete, aby bylo na videu vidět to, co je potřeba. Důležitý jste vy, učitel, a obsah učiva. Natáčet můžete na webkameru na notebooku, nebo klidně na mobil.

Pokud budete do školy kupovat webovou kameru, měla by mít rozlišení Full HD (1920 x 1080). Rozlišení HD, HD ready nebo 720p nejsou pro natáčení výukových videí se záběry na tabuli, flipchart nebo papír vhodné. S menším rozlišením si vystačíte jen během online konzultací nebo videohovorů. Kamera by měla mít možnost připevnění na stativ. Kromě toho je důležité, aby rychle ostřila, pracovala dobře i při horším osvětlení a měla kvalitní záznam zvuku. To jsou parametry, které se většinou z technických údajů moc nedozvíte, ale recenze najdete například na YouTube. Obecně můžeme říct, že se značkami Logitech a Microsoft se nespletete.

Kvalitnější záznam poskytují digitální kamery. Většinou mají stabilizaci obrazu (doporučujeme optickou) a je možné s nimi zoomovat. To se hodí nejen při tvorbě výukových videí, ale také při nahrávání průběhu školení nebo vystoupení experta. K digitální kameře si pořiďte stativ (i levný stativ lepší než žádný). Protože stativy prakticky nestárnou, doporučujeme pořídit nějaký kvalitnější. Stativů existuje velmi mnoho, určitě využijete stativ s fluidní hlavou, která vám zajistí plynulé pohyby kamery (tzv. švenkování nebo panning) při sledování objektu, třeba když natáčíte učitele před tabulí.

Ve škole můžete využívat také tzv. akční kamery, které zajišťují kvalitní nahrávku, mají široký úhel záběru, jsou malé a jednoduché na ovládání. K některým jde připojit externí mikrofon. Využívají je sportovci, ale také hudebníci, protože je můžete snadno umístit třeba na krk kytary atd. Uplatní se také při různých pokusech, populární jsou časosběrná videa.

Notebooky a tablety

Jestli hledáte lehké, snadno přenositelné a odolné zařízení s Windows, stojí za to se podívat na Microsoft Surface Go 2, který oceňuje mnoho učitelů z praxe. V kombinaci s tužkou a klávesnicí v něm získáte výkonného pomocníka pro opravování písemek večer u televize. Je vhodný také pro tvorbu výukových materiálů, protože má dvě kamery. Podívejte se například na recenzi zde. Pokud budete uvažovat o koupi, doporučujeme výkonnější verzi s větším úložištěm. Slabší verze má datové úložiště jen 64 GB. Zařízení se dodává s Windows Home. Jestli ho budete chtít připojit do domény, počítejte ještě s povýšením licence na Professional. Dejte si pozor, abyste notebook koupili s českou klávesnicí.

Dalším kvalitním zařízením jsou chromebooky. Ve škole je důležité, že spravovat chromebooky je velice jednoduché a softwarová údržba je snadná. Starat se o ně zvládne šikovná nebo poučená učitelka nebo učitel-neajťák. Prostředí je v češtině. Startuje rychle a aktualizace vás prakticky neruší. Pokud ve škole používáte G Suite, určitě se na chromebooky aspoň podívejte. Pokud uvažujete o nákupu chromebooku, zkontrolujte, jak dlouho budou pro vybraný typ vycházet aktualizace.

Velmi kvalitními tablety jsou iPady, které jsou využívané v mnoha školách. Jsou to skvělé tablety vhodné také do mateřských a speciálních škol. Existuje pro ně nejvíc příslušenství a programů pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami. Vydrží hodně a po celou dobu životnosti jsou použitelné. Rádi bychom jen připomněli, že výrobce podporuje zařízení 5 let.

Tip na závěr: druhý monitor

Druhý monitor se učiteli hodí vždy, protože může usnadnit a zrychlit práci. Při online konzultaci nebo výuce je ideální pro přehlednost. Na jednom monitoru můžete mít otevřený program pro komunikaci s žáky, na druhém zase aplikace nebo výukové materiály, které s nimi sdílíte. Dva monitory využijete také při opravování úkolů nebo jiných domácích prací – na jednom monitoru můžete opravovat úkol a na druhém mít online seznam žáků, do kterého můžete psát komentáře k úkolu.

Druhý monitor můžete mnohdy získat zdarma, může být například u nějakého počítače určeného k vyřazení. Při koupi není nutné vybrat drahý monitor. I levný druhý monitor bude během online výuky lepší než jeden.

témata k výuce na dálku

další zdroje

Vybavení k online výuce 1/3:
Mobilní zařízení a software

Praktické tipy pro výběr vybavení k online výuce

Vybavení k online výuce 2/3:
Mikrofony a bezdrátové stanice

Klopové mikrofony

Vybavení k online výuce 3/3: Kamery a příslušenství k mobilnímu telefonu

Praktická ukázka využití webkamery

Potřebujete zdarma pomoci s instalací systému pro online výuku
nebo proškolit zaměstnance?

další informace


Autor: Václav Maněna, učitel ICT na lyceu v Březové, spoluautor knihy Moderně s Moodlem: jak využít e-learning ve svůj prospěch, spoluautor YouTube kanálu Videovýuka, správce skupin Výuka informatiky a Moodle CZ&SK. Má mnohaleté zkušenosti se zaváděním vzdělávacích technologií na ve školství.